DİYET MARKET Keten Tohumu 250gr

DİYET MARKET Keten Tohumu 250gr

0.0
% 40
100.00 TL

59.90 TL

Satıcı: Diyet Market
Stok (19993)
24 Saatte Kargoda
Hızlı Gönderi

DİYET MARKET Keten Tohumu 250gr

DİYET MARKET Keten Tohumu 250gr

0.0
% 40
100.00 TL

59.90 TL

Satıcı: Diyet Market
Hızlı Gönderi
24 Saatte Kargoda
Listeme Ekle
Stok (19993)
%100
Diyet Market
Mağaza Detay
Diyet Market Keten Tohumu Nedir?
Akdeniz İklimi’ne sahip olan yerlerde, Mısır’da ve Asya ülkelerinde, Irak ve Suriye’de çok uzun yıllardır yetiştirilen keten tohumu Hindistan’ın güney kısmında ortaya çıktığı düşünülen antik bir bitkidir. Ayurvedik tıpta da yer verilen bu bitki, her bitki kadar sağlıklıdır.

Keten tohumu, keten bitkisindeki dolu dolu meyvelerden alınan bitki tohumlarıdır. Boyutu 50 ve 100 milimetre arasında değişmektedir. İçeriğinde çok fazla yararlı madde bulunmasına karşın özellikle protein bakımından zengin olmasıyla biliniyor. Ayrıca bu tohum yağ bakımından oldukça zengindir. Tek başına keten tohumu yağı olarak kullanılabileceği gibi omega 3 yağı olarak da kullanılabilir.

Kilo verme yöntemleri arasında, diyet listelerinde ya da arkadaş tavsiyelerinde sıkça rastlanan keten tohumu, son zamanlarda sağlıklı beslenmek isteyen kişiler tarafından da sıkça tercih ediliyor. Fakat keten tohumunun faydaları protein ya da kilo verdirme yetkisi olarak sınırlı kalmıyor. İçeriğinde pek çok faydalı vitamin ve mineralin adeta kol gezdiği keten tohumu faydaları da saymakla bitmiyor.

Keten Tohumu Faydaları
Keten tohumu faydaları oldukça fazladır. Çölyak hastaları, diyet yapan ve sağlıklı beslenmek isteyen kişiler, hamileler gibi pek çok grup tarafından tercih edilen keten tohumu hem tohum hem de yağ halde çok sık kullanılmaktadır. Hem lezzet açısından hem de alternatif tıp kapsamında sıkça kullanılan keten tohumu, insan vücudu üzerindeki onarıcı etkisiyle çok fazla tercih edilir.

Keten bitkisi kilo verdirir.
Sağlıklı beslenmenin ve sağlıklı kilo vermenin yapı taşlarından olan keten tohumu uzun soluklu tokluk sağlaması açısından tercih edilir. Ayrıca vücuttaki antioksidanları ve toksinleri atması sebebiyle ödem, şişlik ve gazların atılmasına da yardımcı olur. Keten tohumu içerisinde bulunan sağlıklı yağlar, vücuttaki zararlı yağları yakarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Kanseri büyük oranda önler.
Keten tohumu faydaları arasında insanların bu bitkiyi çok fazla tercih etmelerinin en önemli nedeni keten tohumunun kanseri büyük oranda önlemesidir. Keten tohumunu düzenli olarak kullanan kişilerin, kullanmayan kişilere oranla kanser gibi yüksek riskli hastalıklara yakalanması ihtimali daha düşüktür. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi sebebiyle kanseri yenen keten tohumu, içeriğindeki lignan maddesi ile zararlı hücrelerle savaşmaktadır.

Tohum tohum enerji verir.
Ketenin her bir minik tohumunun enerji verdiğini söylemek yanlış olmaz. Tohumlar içerisindeki besin değerleri insan vücudu için oldukça fazla enerji üretmektedir. Bu sebeple her gün keten tohumu tüketmeniz durumunda oldukça enerjik ve dinç olabilirsiniz.

Unutkanlığın giderilmesini sağlar.
Keten tohumunun içeriğindeki Omega 3 yağları unutkanlığı önleyen ve varsa tedavi eden doğal ilaçlardandır. Unutkanlığa yakalanmak istemeyen veya yakalanıp da kısa sürede bu durumu tedavi etmek isteyen kişiler keten tohumu kullanmalılar.

Sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlar.
Kilo verme açısından oldukça faydalı olan keten tohumu, buna sebep olarak içerisinde sindirim sistemini düzenleyen maddeler barındırır. Keten tohumunun her gün tüketilmesi bağırsak ve midedeki zararlı bakterileri temizleyerek buralarda iltihap oluşmasını önler.

Kalp sağlığının iyileştirir ve kolesterolü olumlu yönde korur
Keten tohumu açısından Amerikan Kalp Derneği tarafından yapılan araştırmaya göre kalp sağlığının iyileştirilmesi ve kolesterolün düzenlenmesi amacıyla yüksek oranda omega 3 yağı ve lif tüketmek gerekir. Keten tohumu içerisinde bunların ikisi de mevcuttur. Keten tohumunun içeriğinde ayrıca fitosterol bulunur ve bu da kötü kolesterolün atılmasına katkı sağlar.

Eklemlere faydalıdır.
Keten tohumu, eklem sertliği ve eklem ağrılarını azaltıcı etkiye sahiptir. Özellikle romatizma hastalığına sahip olan kişilerin düzenli olarak keten tohumu tüketmesi tavsiye edilir. Eklem sertleşmesi ve eklem ağrısı çeken kişiler keten tohumu yağ, kapsül ve öğütülmüş halde kullanabilirler.

Diyabet sorununu çözer.
Keten tohumu içeriğindeki maddeler sayesinde diyabet sorunlarının çözümünde oldukça etkili olmaktadır. 25 kişi üzerinde yapılan araştırmada 12 hafta boyunca her gün keten tohumu tüketen kişilerin insülin seviyesinin normale düştüğü gözlemlenmiştir.

Radyasyon etkisini azaltır.
Keten tohumu bünyesinde bulunan diyetin, radyasyona maruz kalan farelerin iyileştirilmesinde etkili olmuştur. Radyasyona çok maruz kalması sebebiyle rahatsızlanan kişilerin de keten tohumu tüketerek vücudundaki hasarı onarmaları mümkündür.

Bu derece faydalı olan keten tohumun içeriği çok fazla zengindir. Glütensiz tahıl grubunda bulunan keten tohumunun Bir çorba kaşığı besin değerleri ise şu şekildedir:

02 gr karbonhidrat
4 kalori enerji
8 mg kalsiyum
9 mg fosfor
28 gr protein
95 gr yağ
91 gr lif
4 gr magnezyum
9 mg potasyum
09 mikro gram folat
6 mikro gram zeaksantin ve lutein
7 gr fiber
3 mg sodyum
33 mg çinko
K vitamini
Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?
Keten tohumu tohum halinde kullanılabilir. 1,5 çorba kaşığı keten tohumunu ıslatıp ardından bir kase yoğurt ile karıştırarak tüketilebilir. Tohum olarak tüketmek sindirim sistemi için çok faydalıdır. Keten tohumu yoğurt kullanımının faydaları, keten tohumu salata kullanımı faydaları kadar fazladır. Her türlü salatada kullanabileceğiniz bu tohumları smoothie yapımında da kullanabilirsiniz.

Öne Çıkan Ürünler

Sizin için Seçtiklerimiz

Benzer Ürünler